Czas
28 kwietnia – 28 maja 2023 roku
Miejsce
Aula im. M. Gębarowicza
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Kurator
dr Łukasz Kamiński
Wystawa Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39 opowiada dramatyczne, naznaczone wojną, losy cyklu siedmiu obrazów namalowanych przez członków Bractwa św. Łukasza. Dzieła stanowiły część pawilonu polskiego w czasie wystawy światowej w Nowym Jorku otwartej 30 kwietnia 1939 roku. Po wybuchu II wojny światowej obrazy pozostały w USA, do Polski wróciły dopiero po ponad osiemdziesięciu latach.
Obrazy stanowią wizję historii Polski skupioną na dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Chociaż bowiem nowojorska wystawa światowa powstała pod hasłem „świat jutra” i koncentrowała się na możliwościach nauki i techniki, dawała także państwom okazję do zaprezentowania własnej historii i kultury. Wydźwięk wystawy dramatycznie zmienił się po kilku miesiącach, gdy wybuchła II wojna światowa. Świat jutra okazał się światem globalnego konfliktu.
Obrazy „Łukaszowców” powróciły do Polski dopiero w 2022 roku. Projekt „Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39” prezentowany w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich osadza je w historycznym kontekście nowojorskiej wystawy światowej. Ekspozycji towarzyszy bogaty program debat na temat relacji między sztuką a historią, wojennych losów dzieł sztuki i redefinicji dziedzictwa kulturalnego.
Wernisaż wystawy odbył się 28 kwietnia 2023 roku o godzinie 14.
Wystawie Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39 towarzyszą cztery panele dyskusyjne, anonsowane pod wspólnym szyldem Obrazy historii.
Goście, wywodzący się ze światów nauki oraz sztuki podejmą w ich trakcie dyskusję na tematy odnoszące się w różnoraki sposób do samej wystawy. Wiązać się one będą z obrazami, stworzonymi przez członków Bractwa św. Łukasza, którymi przyozdobiono pawilon polski na nowojorskiej wystawie światowej w 1939 roku, a także z ich powojennymi losami.
SPOTKANIE I
Temat: Oskar Halecki – wizja dziejów Polski i Europy Środkowo-Wschodniej
środa, 26 kwietnia 2023 roku, godz. 17:00
Refektarz Ossolineum
Dyskusja zostanie poświęcona osobie wybitnego historyka prof. Oskara Haleckiego oraz spuściźnie intelektualnej, jaką po sobie pozostawił.
Spośród wywodzących się z Polski badaczy dziejów prof. Halecki jest jednym z najczęściej cytowanych w świecie. To pod jego pieczą wybrano tematykę dla siedmiu obrazów, które zlecono do namalowania Bractwu św. Łukasza. Na wystawie światowej miały one w syntetycznej formie ukazywać najważniejsze wydarzenia z historii Polski.
Uczestnicy panelu:
SPOTKANIE II
Temat: Odzyskiwanie utraconego dziedzictwa
środa, 10.05.2023 roku, godz. 17.00
Sala Konferencyjna Ossolineum
Plac Biskupa Nankiera 17
Dyskusja zostanie poświęcona kwestii strat, jakie poniosła polska kultura na skutek wojen i rabunków w poprzednim stuleciu, a także próbom odzyskiwania tego, co utracono. Należy tu nadmienić, że ogólną liczbę utraconych dóbr kultury szacuje się na ponad 0,5 milinów dzieł sztuki, które zrabowano, zniknęły lub zostały zniszczone.
Tym razem dyskusja towarzysząca wystawie Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39 będzie wiązać się z tematem odzyskiwania utraconego dziedzictwa.
W spotkaniu wezmą udział:
Panel moderować będzie Joanna Błoch, wicedyrektor Ossolineum ds. Muzeum Książąt Lubomirskich.
SPOTKANIE III
Temat: W jaki sposób sztuka może przedstawiać wydarzenia historyczne?
środa, 17 maja 2023 roku, godz. 17:00
Refektarz Ossolineum
Sztuka, historia oraz zbiorowa pamięć potrafią bardzo mocno splatać się ze sobą. Tak jak to miało miejsce w przypadku powstania oraz losów siedmiu obrazów Bractwa św. Łukasza prezentowanych na wystawie Łukaszowcy. Nowy Jork 39. Bywa, że dzieła sztuki odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu zbiorowej pamięci nawet całego społeczeństwa.
Jednocześnie jest też rzeczą naturalną, że twórcy w swych pracach odwołują się do wydarzeń z przeszłości. Tematem debaty będzie zarówno zjawisko przedstawiania wydarzeń historycznych w działach sztuki, a także to jak potem owe dzieła kształtowały pamięć ludzi oraz wpływały na jej ewolucję.
Uczestnicy panelu:
SPOTKANIE IV
Temat: Dzieła sztuki jako świadkowie historii
środa, 24 maja 2023 roku, godz. 17:00
Refektarz Ossolineum
Czwarta i zarazem ostatnia debata z cyklu Obrazy historii poświęcona zostanie związkowi łączącemu ze sobą wydarzenia historyczne oraz dzieła sztuki. Te przekazują bowiem nie tylko treści, które wpisał w nie twórca, lecz są także niezależnie istniejącymi bytami, posiadającymi własną historię. Dlatego perypetie każdego z dzieł stają się świadectwem minionych czasów oraz zmian zachodzących w kolejnych epokach.
Podczas ostatniej z debat jej uczestnicy zmierzą się z zagadnieniem wpływu wywieranego przez ważne momenty historyczne na losy dzieł sztuki. Za jego sprawą stawały się one niejako świadkami dziejów i z każdym wiąże się jakaś opowieść. Stąd też tytuł: Dzieła sztuki jako świadkowie historii.
Uczestnicy panelu:
O uczestnikach panelu:
Podczas wystawy uczniowie mogli brać udział w lekcjach muzealnych.
Nie tylko Matejko – historia w obrazach Łukaszowców – lekcja muzealna dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych
W jaki sposób można pokazywać historię i upowszechniać wiedzę o najważniejszych wydarzeniach? Spotkanie wokół obrazów autorstwa malarzy z Bractwa św. Łukasza, zaprezentowanych w 1939 roku na Wystawie Światowej w Nowym Jorku będzie niecodzienną okazją, by zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie. Dowiemy się, co przesądza o wyjątkowości tych dzieł, a rozgrywka w historyczną grę planszową Piast pozwoli na utrwalenie wiedzy o najistotniejszych w dziejach Polski wydarzeniach historycznych.
Podczas zajęć uczniowie:
Podstawa programowa: uczeń rozróżnia gatunki i tematykę dzieł w sztukach plastycznych (portret, autoportret, pejzaż, martwa natura, sceny: rodzajowa, religijna, mitologiczna, historyczna i batalistyczna); niektóre z tych gatunków odnajduje w grafice i rzeźbie; wymienia, rozpoznaje i charakteryzuje najważniejsze obiekty kultury wizualnej w Polsce, wskazuje ich twórców; umieszcza procesy, zjawiska i fakty historyczne w czasie oraz porządkuje je i ustala związki przyczynowo-skutkowe.
Ze sztuką przez dzieje. Historia w malarstwie Łukaszowców zapisana - lekcja muzealna dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Które wydarzenia z polskiej historii mogłyby stanowić wizytówkę kraju wartą pokazania międzynarodowej publiczności? Namalowany grupowo przez 11 artystów z Bractwa św. Łukasza cykl obrazów miał w 1939 roku na Wystawie Światowej w Nowym Jorku zaprezentować na szeroką skalę wkład Polski w rozwój cywilizacji europejskiej. Po 83 latach dzieła powróciły do kraju. Wrocławska prezentacja tych niezwykłych obrazów stanie się punktem wyjścia do rozmowy na temat najistotniejszych wydarzeń historycznych w Polsce, a poprzez ciekawe zadania uczniowie utrwalą wiedzę historyczną.
podczas zajęć uczniowie:
Podstawa programowa: uczeń porządkuje i synchronizuje wydarzenia z historii powszechnej oraz dziejów ojczystych; analizuje wydarzenia, zjawiska i procesy historyczne w kontekście epok i dostrzega zależności pomiędzy różnymi dziedzinami życia społecznego; ugruntowuje potrzebę poznawania przeszłości dla rozumienia współczesnych mechanizmów społecznych i kulturowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji zadania: Łukaszowcy w Ossolineum. Wrocławska prezentacja odzyskanych przez Polskę dzieł artystów Bractwa św. Łukasza.
Patronat medialny: TVP Historia, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM