„Bardzo mało jest spotkań, które wytrzymują próbę lat i mogą poszczycić się setnym jubileuszem. To, że tak się stało, jest najlepszym dowodem na to, że te spotkania mają sens, rozmowy mają sens, a także dowodem na to, jak wiele jest tematów do omówienia” – mówił w środę dr Łukasz Kamiński otwierając 100. Jubileuszowe Spotkania Ossolińskie.
14 czerwca 2023 roku świętowaliśmy we Lwowie podwójny jubileusz. Z okazji 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich odbył się wernisaż wystawy plenerowej Muzeum „z miłości do sztuki i kraju”, która została rozmieszczona w dwóch lokalizacjach: przed gmachem Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego oraz przed historycznym gmachem, w którym mieściło się ossolińskie Muzeum – dzisiaj siedzibie Ukraińskiej Narodowej Biblioteki Naukowej im. Wasyla Stefanyka we Lwowie. Z okazji Jubileuszu MKL Biblioteka im. Stefanyka przygotowała również wystawę Książkowa Europeana, na której został zaprezentowany m.in. księgozbiór przedstawicieli rodu Lubomirskich.
Punktem centralnym uroczystości był 100. Jubileuszowe Spotkanie Ossolińskie z dr Anastasiją Czerednyczenko, przewodniczącą Ukraińskiego Komitetu Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM i dr. Piotrem Rypsonem, przewodniczącym Polskiego Komitetu Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM. Temat debaty – Sztuka (prze)trwania. Muzea w czasie wojny i pokoju – wzbudził duże zainteresowanie lwowskiej publiczności, która tłumnie przybyła na spotkanie w czytelni głównej Biblioteki im. W. Stefanyka.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.